31 maja 2008

Wine 1.0-rc3 wydane

Za OSnews.pl:
Ukazała się kolejna, już trzecia, wersja kandydująca nieemulatora Wine służącego do uruchamiania oprogramowania spod systemu MS Windows w systemach uniksowych.Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji kandydujących zmiany ograniczają się jedynie do poprawy znalezionych błędów. Wśród owych 36 poprawek, znalazły się m.in. naprawy błędów w grach: S.T.A.L.K.E.R, C&C 3, Dreamfall, Warcraft 3, Guild Wars, Jedi Academy, GTA Vice City, Sacrifice, Return to Mysterious Island, a także w programach: Dreamweaver 2004, Finereader 7, Guitar Pro 5, Acrobat 8.
Wine 1.0-rc3 wydane

29 maja 2008

Spojrzenia kierowców, których mijasz jadąc na rowerze ... bezcenne

Dzisiaj do pracy wybrałem się na rowerze. Po pokonaniu 13km byłem może trochę zmęczony, ale ile przyniosło mi to satysfakcji, to wiem tylko ja.
Po pierwsze: przed pracą bardzo fajnie jest się dotlenić, wtedy dużo łatwiej się pisze (przynajmniej mnie)
Po drugie: warto szlifować formę i spalić trochę zbędnych kilogramów, jeszcze przed rozpoczęciem lata
Po trzecie: odwiedziłem stację benzynową w poniedziałek i z grymasem na twarzy zatankowałem płacąc za litr po 4,43zł. Nie minęły dwa dni, a na tej samej stacji E95 kosztowała już 4,55zł. Jeśli tak dalej pójdzie, to niedługo na prawdę możemy być zmuszeni wyciągać piątaka za litr. Wydaje się to już kwestią czasu, bo w stolicy E98 już średnio kosztuje 4,88. Dodatkowo baryłka zmierza raczej w kierunku 200$, a nie jak jeszcze niedawno myślano 100$. Pomyśleć, że jeszcze przed rokiem wszyscy ekscytowali się gdy jej poziomy pokonywały 60,70,80 dolarów.
Jest jeszcze jeden aspekt tej sytuacji. Rząd nie zamierza zmniejszać akcyzy na paliwo, która w tym momencie stanowi 34% jego ceny. Oczywiście mógłby wystarczyć tylko VAT, ale przecież wtedy nasza gospodarka by się załamała. Tylko jakoś nikt nie myśli, że jeśli przyjdzie nam płacić po 6,7 zł za litr benzyny, to spotkają nas przykre konsekwencje. Podrożeje żywność i inne dobra => wzrośnie inflacja => wzrosną stopy procentowe => wzrosną raty kredytów => będzie krach??. Aha zapomniałem dodać, że mniej ludzi zacznie jeździć samochodami, co spowoduje mniejsze wpływy do kasy państwa.
Zastanawia mnie fakt, czemu nikt nie reaguje na rosnące ceny paliw... No może nie nikt, ja przecież przesiadłem się na rower i pokazuje innym, że można, trzeba tylko chcieć. Wszystko dla zdrowia i oszczędzenia sobie nie tylko pieniędzy, ale także i nerwów.

27 maja 2008

Rozwiązanie problemu PayPala

Wczoraj Bartek Raciborski z Webstop poinformował o problemach i stratach finansowych PayPal związanych z błędem w formularzu. Błąd ten uniemożliwiał on przeprowadzenie niektórych typów transakcji. Na szczęście pojawiło się już rozwiązanie na obejście tego błędu - jednak o zgrozo nie chodzi tutaj o poprawiony przez programistów PayPala formularz, ale o to co zaproponowali sprytni użytkownicy.
Otóż wystarczy skorzystać z serwisu geolokalizującego przed wysłaniem użytkownika do strony serwisu PayPal. Dobrym narzędziem do tego jest portal maxmind.com. Gdy już znany jest kraj z którego łączy się użytkownik wystarczy do URLa PayPala dokleić "&country=XX", gdzie XX to oznaczenie wybranego kraju np. US, DE, FR, ES. Nie zawsze ten sposób zadziała, jednak w większości przypadków sprawdzi się doskonale.

26 maja 2008

Wiadomość z Kwatery Głównej Wine: "1.0-rc2 wydane"

I oto drugi kandydat do oficjalnej wersji Wine 1.0. Jak wiadomo w tym momencie programiści poprawiają już tylko błędy, nie dodając żadnej nowej funkcjonalności. W tym momencie binaria Wine 1.0 rc2 nie są jeszcze dostępne, tak więc jeśli chcesz użyć nowego wydania musisz je sam skompilować. Z ciekawszych poprawek można wymienić:
  • instalacja Visual Studio 2005 jest już możliwa;
  • poprawiono błąd w działaniu VS 6;
  • Microsoft Office 97 ponownie można zainstalować;
  • podobnie jak Microsoft Office 2003.
Z niecierpliwością czekamy na pełne RC1, szczególnie, że aplikacje działające w poprzednim wydaniu miały często lepszą wydajność niż w Windows.

Po kilku dniach odpoczynku: 700 postów do przejrzenia w RSS

Najważniejsze to odpocząć od komputera, internetu, itd. Problem w tym, że po przyjeździe trzeba na nowo przystąpić do działania, tak żeby przebrnąć i to z wielokrotną siłą, przez zasieki powstałe przez dni nieobecności.
Ja miałem podobnie. Po zalogowaniu się wczoraj na GR zobaczyłem licznik ponad 700 wiadomości... bez komentarza. Po przejrzeniu wielu źródeł okazało się jednak, że z tych wszystkich informacji interesuje mnie może 10%. Przechodząc na RSS miałem nadzieje, że ograniczę zbędne wiadomości do minimum, dlatego wczoraj przejrzałem swoje Trendy (opcja w RSS pokazująca co czytamy i co nam się podoba) i usunąłem kilka źródeł generujących setki postów dziennie.


Swoją drogą Google mogłoby trochę rozbudować system rankingowy oznaczania postów w GR.

23 maja 2008

Mike Shroepfer wiceprezes ds. technologii Mozilli w Polsce

Nie wykluczone, że przyjazdy Mike do Polski w okolicach maja-czerwca staną się to regułą, bo w poprzednim roku także mogliśmy go gościć. Będę na spotkaniu z nim w najbliższą środę, więc jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś na temat nowych wydań Firefoksa, czy innych produktów Mozilli, to pytania zostawiajcie w komentarzach.

Na koniec wypowiedź Mike'a za OSnews.pl (po drobnych zmianach):

Mozilla Firefox 3.1 ma zostać wydany pod koniec 2008r.:

  • wsparcie dla znacznika HTML5 ; pracę nad wsparciem dla taga trwają już od dłuższego czasu czego efektem są łatki pozwalające obsługiwać zawartość strony WWW zakodowaną przy użyciu kodeka Theora osadzonego w kontenerze Ogg
  • odroczone wsparcie dla cross-site XmlHttpRequest, które ze względu na zmiany w specyfikacji opublikowanej przez konsorcjum W3C, musiało zostać usunięte z Firefox 3.0
  • natywne połączenie formatu JSON w DOM

Wraz z wydaniem Firefox 3.1 można się spodziewać równoległego wydania wersji Firefoksa dla urządzeń mobilnych (nazwa kodowa: Fennec). Wydanie Firefox 4.0 jest obecnie zaplanowane na trzeci, czwarty kwartał 2009r. i zbiegnie się z wydaniem Gecko 2.0, który ma przynieść spore zmiany technologiczne m.in. silnik dla JavaScript - ActionMonkey.

22 maja 2008

Akcja Żądaj OpenID

Za serwisem OSnews.pl:
OpenID rozwija się, dostępna jest już specyfikacja drugiej wersji tego protokołu, wciąż jednak niewiele stron “wpuszcza” użytkowników tych sieciowych identyfikatorów. Pora to zmienić!Kilka dni temu ruszyła kampania „Żądaj OpenID” (ang. „Demand OpenID“). Ma ona na celu zebranie w jednym miejscu głosów użytkowników, którzy chcieliby na ulubionych stronach przedstawiać się swoim OpenID. By przyłączyć się wystarczy wejść na stronę demand.openid.net i zainstalować umieszczoną tam „skryptozakładkę“. Pozwoli ona wygodnie dopisywać odwiedzane strony do listy witryn, którym do doskonałości brakuje już tylko obsługi OpenID.
OSnews.pl » Żądaj OpenID

Ja podpisuję się pod tą akcją obiema rękami. Mam tylko nadzieję, że skrypt, którego używanie proponuje się na stronie nie będzie służyć do informowania jakie strony przeglądamy. Jednak dla ostrożności warto go stosować tylko na wybranych stronach, na których uważamy, że OpenID jest niezbędne.

Rynek porównywarek cen część druga - maj

W poprzednim miesiącu przedstawiłem informacje na temat tego jak kształtuje się polski rynek porównywarek cen. Pod lupę wziąłem pięć najbardziej liczących się serwisów, czyli: skapiec.pl, ceneo.pl, nokaut.pl, radar.pl i kupujemy.pl. Do oceny kolejności zastosowałem swoją metodologię, na którą składają się wyniki z serwisów:
Alexa - narzędzie do badania statystyk stron WWW;
Dnscoop - wylicza "ile warta" jest dana strona.
W tym miesiącu powracam z zestawieniem, żeby sprawdzić, czy na rynku zaszły jakieś zmiany.


Na pierwszym miejscu niezmiennie Ceneo,
wspierane oczywiście przez Allegro. Wynik w Aleksie to miejsce 3950, natomiast wartość serwisu w Dnscoop to całe $13,406,480 (patrz dalej na wartość Nokaut!!!).


Według Alexy o pozycję wicelidera niezmiennie walczą Nokaut i Skąpiec. Od poprzedniego miesiąca nic się nie zmieniło, czyli pod względem oglądalności (czyli wyświetleń strony) górą jest ten drugi, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę zasięg, dostępność (Daily Reach) to górą jest Nokaut. W kategorii Traffic Rank oba serwisy mają zbliżone wartości. Jeśli jednak rozpatrzymy miejsce w rankingu Alexy, to Nokaut jest na miejscu 9058, a Skąpiec dużo dalej tzn. 14414. Już teraz widać, który serwis jest popularniejszy. Dodając do tego wartości z Dnscoop odpowiednio $15,048,300 i $725,120, miejsce wicelidera jest potwierdzone. W tym miejscu warto także dodać, że w poprzednim miesiącu zarówno za Nokaut i Skąpca trzeba było zapłacić znacznie różne ceny $10,934,480 i $2,791,300. Niestety wygląda na to, że Nokaut oddala się do Skąpca na dobre.


Dwa ostatnie miejsce, także bez zmian przypadają kolejno serwisom radar.pl i kupujemy.pl, przy czym ten drugi po zainwestowaniu w niego funduszu MCI powinien chyba radzić sobie znacznie lepiej. Tak więc ostateczny ranking przedstawia się następująco:

Porównywarka - wynik w Aleksie - wynik w Dnscoop
  1. Ceneo - 3950 - $13,406,480

  2. Nokaut - 9058 - $15,048,300

  3. Skąpiec - 14414 - $725,120

  4. Radar - 41855 - brak możliwości weryfikacji

  5. Kupujemy - 109398 - brak możliwości weryfikacji
Podsumowując, Ceneo według mnie jest popularne tylko z powodu przywiązania do Allegro. Wartość ma mniejszą, co oznacza, że Nokaut może mu w przyszłości zagrozić. Nie wiem dlaczego słabą popularność ma Skąpiec, który według mnie ma najlepszy mechanizm porównywania! Co do Radar i Kupujemy, to prawdopodobnie taka kolejność zostanie utrzymana już przez cały czas, chyba, że wydarzy się coś na prawdę niespodziewanego. A i jeszcze jedno, strona Skąpca rozjeżdża mi się w Safari, powinni nad nią popracować.

PS. Następne zestawienie już za miesiąc. Być może kiedyś zawita do nad pierwowzór wszystkich porównywarek, czyli PriceGrabber. com, który właśnie przygotowuje niemiecką wersję serwisu. A wtedy zmiany na rynku na pewno wystąpią.

21 maja 2008

Szkolenia VMware Infrastructure 3

Zapraszam na dwa szkolenia z VMware Infrastructure - wirtualizacja to przyszłość!
VMware Infrastructure 3: Install and Configure
Podstawowe informacje: * Czas trwania: 4 dni (Teoria 50%, Laboratorium 50%) * Miejsce: Sala szkoleniowa ITL Polska, ul. Jasnogórska 23, Kraków * Cena: 5 600 pln * Termin: 24-27.06.2008
Opis szkolenia:Praktyczne warsztaty przygotowujące do samodzielnego instalowania i konfigurowania oprogramowania do wirtualizacji i konsolidacji VMware Infrastructure 3, składającego się z VMware ESX Server i VMware VirtualCenter. Ukończenie szkolenia "VMware Infrastructure 3: Install and Configure" jest pierwszym wymaganym krokiem do uzyskania certyfikatu VMware Certified Professional. Po jego ukończeniu możliwe jest zdanie egzaminu VCP.
VMware Infrastructure 3: Install and Configure

VMware Infrastructure 3: Deploy, Secure & Analyze
Podstawowe informacje: * Czas trwania: 4 dni (Teoria 50%, Laboratorium 50%) * Miejsce: Sala szkoleniowa ITL Polska, ul. Jasnogórska 23, Kraków * Cena: 5 800 pln * Termin: 22-25.07.2008
Opis szkolenia:Praktyczne warsztaty poświęcone zaawansowanej administracji wirtualną infrastrukturą VMware: instalacji serwerów ESX przy użyciu skryptów, bezpieczeństwa Service Console, monitorowaniu serwerów ESX, VMware HA, Distributed Resorce Scheduling, VMware Consolidated Backup oraz analizie błędów.
VMware Infrastructure 3: Deploy, Secure & Analyze
Blogged with the Flock Browser

JAVArsovia 2008 - konferencja javowa Warszawa JUG


31 maja 2008 w godzinach 9:00 - 19:00 w budynku Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Miecznikowa 1 Warszawska Grupa Użytkowników Technologii Java (Warszawa JUG) oraz osoby zaprzyjaźnione (PJUG, Szczecin JUG, Trójmiasto JUG, Poznań JUG, Wrocław JUG) zapraszają na najciekawszą konferencję javową w Polsce - JAVArsovia 2008.

Motto konferencji: Miłośnicy Java dla miłośników Java aka Ciekawie o Javie w Warszawie.

Podczas 1-dniowej sobotniej konferencji zaprezentowanych zostanie wiele różnych technologii javowych i szkieletów aplikacyjnych. Z 4 panelami, każdy z 3-4 prezentacjami pragniemy, aby konferencja była ciekawa technologicznie oraz odzwierciedlała nasze własne, lokalne doświadczenia z Javą. JAVArsovia 2008 to idealne miejsce, aby spotkać się z innymi praktykami technologii, nawiązać kontakty, porozmawiać o bieżących problemach (technologicznych) i poznać nowe narzędzia, które usprawnią Twoje projekty. Sądzimy, że udział w konferencji JAVArsovia 2008 pozwoli każdemu popróbować się z nowościami technologicznymi lub zgłębić już poznane.

Wstęp wolny! Dobra zabawa gwarantowana!

JAVArsovia 2008 - konferencja javowa Warszawa JUG

Blogged with the Flock Browser

20 maja 2008

Nowy iPhone w Polsce już 18 czerwca?

Znana jest już data prezentacji modelu iPhone'a z nowej serii, która m.in. będzie obsługiwać sieć 3G, a także będzie zawierać odbiornik GPS. Otóż pierwszy raz iPhone 2.0 ujrzy światło dzienne 9 czerwca na konferencji Apple Worldwide Developers Conference (WWDC). Prezentacji dokona prawdopodobnie Jobs, tak jak to miało miejsce z MacBook Air.
Co ciekawe pierwszym krajem europejskim, gdzie ma być dostępna nowa wersji iPhone'a ma być Hiszpania, w której telefon-gadżet będzie można kupić 18 czerwca. W sieci można znaleźć spekulacje, że w tym samym czasie urządzenie będzie można zakupić w pozostałych państwach Europy. Zobaczymy...

19 maja 2008

Doktor Google już przyjmuje

Zapowiadany już w tamtym roku serwis Google Health w końcu wystartował.

Dla przypomnienia kilka słów o typ projekcie.
GH jest darmowym serwisem, gdzie każdy kto ma Google Account może stworzyć własny profil użytkownika-pacjetna. Następnie może wpisać wszystkie historie swoich chorób i opisać swój stan zdrowia. Co ciekawe programiści firmy G nie zapomnieli także o możliwości importu tych danych z innych konkurencyjnych serwisów, czy centrów medycznych. Możliwy jest także eksport danych do firm, oczywiście z którymi Google ma podpisane umowy.
Oprócz wymienionej funkcjonalności w GH można znaleźć przydatne informacje na temat wybranych chorób, a także ich zwalczania, czy leczenia. Na razie nowy produkt Google jest skierowany do mieszkańców USA, jednak z informacji i budowania profilu mogą korzystać także mieszkańcy innych krajów, po prostu nie będą oni mogli znaleźć wybranego lekarza.
Google było poniekąd zmuszone na szybką premierę serwisu, bo przecież działa już Microsoft HealthVault, który ma zbliżoną funkcjonalność. Z ważniejszych informacji należy jeszcze wspomnieć, że Google zamierza udostępnić API do swojej platformy medycznej, co ma się przyczynić do jej większej popularności i powstania nowych, oczywiście biznesowych elementów serwisu. W Polsce raczej długo przyjdzie nam czekać na pełne możliwości jakie daje Google Health. Wiemy wszyscy jak wygląda stan naszej służby zdrowia.

18 maja 2008

MojeTropy vs StumbleUpon vs Elefanta

W ferworze poszukiwań narzędzia, które udoskonaliłoby wyszukiwanie informacji w internecie natrafiłem na polski serwis (będący oczywiście jak większość Web2.0 w fazie beta testów) MojeTropy.pl. Zapewne ucieszyłbym się z niego jeszcze 3 lata temu, jednak dzisiaj jego funkcjonalność nie budzi już żadnych emocji. Więcej, jest po prostu wierną kopią tego co oferuje StumbleUpon i polska Elefanta (także klon StumbleUpon), z tym, że ubraną w inną grafikę. Zatem pytanie dla kogo jest tego typu serwis?
Odpowiedź znajdziemy na stronie: "Serwis MojeTropy.pl jest absolutnie dla wszystkich, którzy chcą spędzić pasjonujące chwile, tropiąc nowe ciekawe strony oraz nawiązując znajomości z Tropicielami podobnymi sobie." Mało konkretna, podobnie jak zalety: "Serwis MojeTropy.pl oferuje unikalny sposób poznawania podobnych sobie pasjonatów internetu oraz tropienia ciekawych stron: na podstawie opinii innych użytkowników, jak i samodzielnie, np. za pomocą naszej bazy Głębokich Tropów, czyli wstępnie ocenionych linków do ciekawych stron z całego świata". Oba wpisy pozostawiam bez komentarza, natomiast poniżej kilka cennych mam nadzieje uwag:
  1. gwiazdka - w trakcie tworzenia profilu oznaczenie gwiazdką opcji, które są widoczne dla wszystkich to oczywisty błąd informacyjny. Przyjęło się przecież, że to oznaczenie stosuje się do opisu pól, które muszą być wypełnione.
  2. dokładna data urodzenia - według mnie nie powinna być publiczna, bo to krok od poznania peselu.
  3. komunikatory - plus za to, że są. Pierwszy minus za to że nie ma webowego, który je integruje i pozwala rozmawiać w trakcie korzystania z serwisu. Drugi minus za to, że nie można sprawdzić kto ze znajomych z odpowiedniej sieci komunikatora jest już zapisany (tak jak w NK).
  4. toolbar - pasek dla IE, Firefoksa, a co mają zrobić użytkownicy Opery i Safari?
  5. niebieska czcionka na niebieskim tle? do tego tak mały font ze ledwo daje się odczytać.
  6. brak możliwości logowania przez SSL.
  7. toolbar2 - okno Ulubione w toolbarze to chyba powinno sie skalować...
  8. "Dodatek "MojeTropy" nie zostanie zainstalowany, ponieważ nie dostarcza bezpiecznych aktualizacji..." - co oznacza, że w FF3.0 nie działa.
Według mnie będzie im się ciężko przebić. Wszyscy, który mają korzystać, to używają już StumbleUpon lub Elefanty.

17 maja 2008

Firefox 3 RC1 gotowy - ale czy naprawdę szybszy?

Za Mozilla Developer Center:
[...] The first Firefox 3 Release Candidate is now available for download. This milestone is focused on testing the core functionality provided by many new features and changes to the platform scheduled for Firefox 3. [...] New features and changes in this milestone:
  • Improvements to the user interface [...]
  • Changes and fixes for new features such as the location bar autocomplete, [...]
  • Fixes and improvements to platform features to improve security [...]
  • Continued performance improvements: changes to our JavaScript engine as well as profile guided optimization continues to improve performance over previous releases as measured by the popular SunSpider test from Apple, and in the speed of web applications like Google Mail and Zoho Office.
Doczekaliśmy się wydania Firefoksa 3.0 RC1. O tym co nowego w wersji testowej, można przeczytać wyżej, natomiast ja chciałbym się odnieść do ostatniego punktu opisu, a mianowicie szybkości działania tej części silnika, która odpowiada za obróbkę JavaScript.

1. SunSPider JavaScript Benchmark - przygotowany przez zespół pracujący nad webkitem, silnikiem m.in. Safari:
- Firefox 3.0 beta 5: 7390.4ms
- Firefox 3.0 RC1: 9222.6ms
- Safari WebKit dla Windows z dnia 10 maja 2008: 7512.4ms

2. MooTools SclikSpeed Test:

Dojo 1.0.2 JQuery 1.2.3 MooTools 1.2beta2 Prototype 1.6.0.2
Firefox 3.0 beta 5
136
214
185
338
Firefox 3.0 RC1
139
230
189
361
Safari WebKit dla Windows z dnia 10 maja 2008: 150
303
353
541

3. JavaScript Test Time:
- Firefox 3.0 beta 5: 444ms
- Firefox 3.0 RC1: 422ms
- Safari WebKit dla Windows z dnia 10 maja 2008: 511ms

Podsumowując:
Firefox 3.0 RC1 na prawdę dużo lepiej radzi sobie z aplikacjami webowymi typu Gmail, czy Picnik. Nie do końca potwierdzają to testy, ale to tylko dowód, że badają one wybrany fragment możliwości przeglądarki. Sporym zaskoczeniem jest dla mnie wynik Safari WebKit, który jeszcze nie dawno aż tak bardzo nie odstawał od testowych wydań Firefoksa.

Czy takie zmiany wystarczą?

26 kwietnia śmiało napisałem, że jeśli programiści i właściciele serwisu nasza-klasa.pl nie wprowadzą nowych i ciekawych funkcji, to w niedługim czasie możemy zaobserwować spadek popularności tego portalu. 
Teraz czuję się niejako wywołany do odpowiedzi, czy raczej wypowiedzi, bowiem zalogowałem się do wczoraj do naszej-klasy około 23:00 i zobaczyłem kilka może mało zaskakujących, ale jednak zmian.
  1. Powiadomomienia - Jak chwalą się sami twórcy serwisu, powróciły (choć nie mam pojęcia dlaczego z nich zrezygnowano) powiadomienia. Można teraz dokładnie skonfigurować, czy chcemy być informowani o akcjach innych użytkowników lub chcemy, żeby inni byli informowani o tym co wykonujemy my. Wszystko ładnie pięknie, tylko mi zabrakło opcji: powiadamiaj o tym co robią inni, ale nie powiadamiaj ich o tym co robię ja.
  2. Lista znajomych on-line - panel wyświetlany po lewej stronie informujacy, kto z twoich znajomych jest aktualnie zalogowany do serwisu. Według mnie to jedna z najbardziej udanych opcji, choć można by się jeszcze pokusić o wprowadzenie w tym miejscu komunikatora webowego z listą znajomych z naszej-klasy.
  3. Zwijane listy: poczta, twoje szkoły, twoje fora - mało przydatne, ale strona wygląda ciekawiej.
  4. Więcej zdjęć dodanych ostatnio przez Twoich znajomych - w końcu! generalnie to jestem za tym, żeby każdy mógł zdefiniować ile chce widzieć uaktualnionych profili, czy fotek.
  5. Informacje o serwisie na główej stronie wyświetlane w AJAXie - pomysł bardzo dobry.
Podsumowując zmiany są jak najbardziej na plus, tyle tylko, że ja bym je jeszcze bardziej dopracował. Na koniec pytanie: czy wystarczą do utrzymania popularności?

PS. Potrafię wyczuć zmiany, albo mam szczęście:) bo np. powiadomienia zostały wprowadzone wczoraj około godziny 8:00. A pozostałe nowe funkcje pojawiły się 12 maja.

16 maja 2008

iPhone w Polsce! część druga

rozmowa przy kolacji:
  • Kochanie, wiesz dzisiaj wszyscy w internecie trąbili o tym, że iPhone wchodzi do Polski i będzie dostępny przez sieć Orange.
  • OK, ciekawe, tylko czym jest ten iPhone? Z nazwy rozumiem, że to telefon.
  • Hmmm, iPhone, to wiesz taki właśnie telefon firmowany przez Apple (tak jak inne produkty, iPod, iMac, itd. itp), który ma w sobie wszystko. Możesz na nim instalować aplikacje, słuchać muzyki, oglądać wideo, aha i ma moduł WiFi, a teraz będzie mieć jeszcze GPS.
  • OK, to rozumiem, tylko w czym rzecz? Czemu nagle wszyscy mieliby się nim interesować? Przecież, to o czym mówisz ma każdy telefon.
  • No tak, sam nie wiem. Być może chodzi o sposób w jaki nim się steruje, a może po prostu chodzi o jego wygląd. 
  • Z pewnością o wygląd...
Dlaczego wszyscy szaleją na punkcie iPhone'a? Może to po prostu moda? Przecież jego pierwsza wersja sprzętowa nie jest oszałamiajaca. Ja przyznaje podobał mi się, ale żeby go kupić, to jeszcze musiałby mieć m.in. GPS i 3G. Być może zrobię to jeśli pojawi się wersja z nowym firmware 2.0, bo dopiero wtedy produkt ten będzie podobnie jak Windows XP z Service Pack 3 - w końcu kompletny.

Technologiczne cudo w Polsce?

Nie mogłem się powstrzymać, chciałem sam napisać o tym, że iPhone wreszcie znajdzie się w naszym kraju, ale dużo lepiej zrobił to Emil Oppeln-Bronikowski na swoim blogu. Dlatego ja już nie będę powtarzać, tylko zapraszam do przeczytania wpisu.
Koniecznie przeczytaj!

15 maja 2008

gastronauci bujają w obłokach

Krąg moich zainteresowań muzycznych doskonale pokrywa się m.in. z warszawskim Radiem PIN. Tych, którzy nie mieli okazji posłuchać zapraszam na www.radiopin.pl. Krótko charakteryzując po nastawianiu radioodbiorników na 102 FM, daje się słyszeć dźwięki rodem z albumów z serii Pozytywne Wibracje, czy Pinacolada. Dodatkowo należy wspomnieć, że jest to chyba jedyna rozgłośnia, tak szeroko komentując zachowania giełdy i szerokich rynków ekonomicznych - co nie ukrywam także mi bardzo odpowiada.
Ale wracając do wypowiedzi, Radio PIN organizuje od kilku ładnych lat (bodajże od 5) konkurs - PINkubator - dla ludzi z ciekawymi pomysłami, które są zarówno innowacyjne, jak i możliwe do realizacji. W ostatniej edycji w pierwszym etapie jedną z nagród zdobyła Pani Aleksandra Lazar z Warszawy, właścicielka firmy Gastronauci.pl, autorka projektu rozwinięcia działalności prowadzonego przez siebie serwisu internetowego. Jeśli miałbym go krótko scharakteryzować, to napisałbym, że to portal referencyjny dla restauracji, pubów, barów, kawiarni, itd. itp. Lekko rozwijając należy dodać, że kontent serwisu mogą przygotowywać gastronauci - odwiedzający restauracje, jak i ich właściciele. Sens istnienia witryny opiera się na ocenianiu i wydawaniu opinii dla poszczególnych lokali, które odwiedzaliśmy. Wczoraj trafiłem na ten serwis, w celu dodania informacji o restauracji swoich rodziców - link. Operacja udała mi się z wielkim trudem, dlatego chciałbym napisać o niedociągnięciach i błędach serwisu Gastronauci.pl. Oto kilka z nich:
  1. Hasło reklamowe - znamy wszystkie dobre adresy - Według mnie bardziej pasuje na jakiś katalog adresów WWW, a nawet na reklamę Google. Znacznie lepiej brzmiałoby ono gdyby słowo adresy zastąpić wyrazem restauracje.
  2. Brak jakiegokolwiek układu na stronie - Zbyt dużo światła, zwłaszcza obok logo. Na samym początku przybija czerwony prostokąt z dwoma kolumnami tekstu (niepodzielonymi), które niestety się nie mieszczą. Poza tym ten kolor jest zbyt ... lekko mówiąc bijący w oczy. Przy Top10 brakuje gwiazdek pokazujących jaką ocenę mają dane restauracje.
  3. Słabo widoczna wyszukiwarka, bez jakichkolwiek opcji wyboru - Wyszukiwanie tą metodą jest praktycznie nie możliwe.
  4. Brak linka na stronie głównej prowadzącego do rejestracji - Trzeba przejść przez okno logowania.
  5. Hasło wpisywane jest tekstem jawnym!!! - Mam nadzieję, że w bazie nie jest tak przechowywane.
  6. Bardzo droga usługa PREMIUM - 650 złotych netto na start to chyba jednak za dużo, szczególnie, że w takim serwisie jak Google Maps mamy taką samą funkcjonalność i to za darmo.
  7. W trakcie wpisywania brak sprawdzania poprawności miejscowości, kodów pocztowych, czy nazw ulic.
  8. Opcje premium są możliwe do wypełnienia w standardowej wersji interfejsu.
  9. Można wybrać dwie wykluczające się opcje np. można płacić kartą i nie można płacić kartą - Podstawowe błędy w budowie interfejsu.
  10. Po wpisaniu danych w miejsce PREMIUM zostajemy wyrzuceni ze strony bez komunikatu i musimy raz jeszcze wprowadzać dane.
  11. Brak możliwości wypisania się z serwisu.
  12. Mało udana kopia funkcjonalności amerykańskich serwisów i Google Maps. Pochwały publikacji w gazetach na wyrost.
Na plus mogę dodać, że gdy wejdziemy już do środka serwisu, to kontent na stronach układa się jakoś tak ładniej i zgrabniej.
PS. Stanęło na tym, że uzupełniłem dane w Google Maps i Gastronautach.

Dobrodziejstwa Google Reader

Jak kilka razy wspominałem moim ulubionym czytnikiem RSS-ów jest Google Reader. Ma on swoje plusy, ma i minusy - jak każda aplikacja. Używam go głównie dlatego, że mogę go zabrać zawsze ze sobą, bo dostępny jest przez WWW. Jednak GR ma kilka innych fajnych funkcji, np. umożliwia udostępnianie wybranych wiadomości.
Ze względu na brak czasu korzystam z tej funkcji namiętnie, często zaznaczając sobie wiadomości, które warto przeczytać później. Dzięki temu generuję subiektywną listę informacji, które uważam za najważniejsze. To także pewien plus dla ciebie, bo nie musisz już szukać w gąszczu, a wystarczy, że zasubskrybujesz się do mojego kanału. Polecam, bo warto.
PS. Możesz także skorzystać z banera po prawej stronie, którego wygenerowanie było możliwe dzięki serwisowi FeedBurner.

12 maja 2008

Czy już czas na Web3.0?

W sieci coraz częściej pojawiają się ogólne informacje, których autorzy próbują zdefiniować pojęcie Web3.0. O ile w przypadku 1.0, czy 2.0 nie było to takie trudne, o tyle nowa rewolucja w globalnej sieci może przebiec w kilku kierunkach. Najbardziej prawdopodobnym jest kierunek sieci semantycznej, czyli takiej, która zna wszystkie twoje zachowania i jest w stanie odpowiedzieć na każde twoje pytanie. Ja także podpisuję się pod tym stwierdzeniem. Nie jestem tylko przekonany, czy czas Web2.0 już się skończył, czy po prostu będzie on trwał nadal równolegle do Web3.0.
Bardzo ciekawy artykuł na ten temat zaprezentowany został w serwisie Hotstuffworks. Zachęcam do jego przeczytania. Podpowiem, że na jego końcu znajdują się tezy o których wspominam w pierwszych słowach tego wpisu.

Update: Warto odwiedzić stronę Powerset - wyszukiwarkę semantyczną dla Wikipedii.

11 maja 2008

Problemy w Safari (szczególnie z Allegro)

Bacznie obserwuję przeglądarkę Apple Safari od momentu udostępnienia jej wersji dla systemu Windows. Muszę przyznać, że jej użyteczność, czy też funkcjonalność wzrasta z każdym wydaniem. Jednak całkowita rezygnacja z Firefoksa nie wydaje się możliwa, a to z kilku przyczyn:
  1. brak tak zaawansowanych funkcjonalnie dodatków,
  2. problemy z wyświetlaniem stron przygotowanych do działania w IE i FF.
O ile pierwszą można jeszcze zrozumieć, o tyle drugiej już nie.
Szczerze, to wątpię, żeby twórcy WebKita (silnika Safari) gorzej przygotowywali go do renderowania stron, bo z wszystkich informacji publikowanych w internecie wynika, że to silnik przygotowywany w projekcie WebKit spełnia więcej standardów. W czym jest więc problem? Prawdopdobnie w tym, że na danych stronach używa się sformułowań np. z JavaScript, które działają tylko w IE i FF.
Dobrym przykładem na który zresztą dzisiaj natrafiłem jest strona Allegro. Gdy zapragniesz sprzedać wybrany produkt, to niestety będziesz mógł przydzielić go tylko do dwóch kategorii: Antyki i Sztuka oraz Biżuteria i Zegarki. Co ciekawe na kłopoty napotkasz także, gdy będziesz używać edytora graficznego strony aukcji. Ze względu na fakt, że liczba użytkowników Safari w Polsce rośnie, Allegro powinno coś z tym problemem zrobić, no chyba, że wina jest jednak po stronie programistów Safari.



PS. Niestety nie jestem w stanie sprawdzić, czy problem występuje w wersji Safari na MacOS X.

10 maja 2008

Update: Ciekawe i darmowe hostingi SVN i inne

W związku z poszukiwaniem hostingu subversion dla mojego projektu przejrzałem
kilka stron w sieci i znalazłem kilka ciekawych serwisów oferujących darmowe konta.
Poniżej lista:
  1. Assembla - www.assembla.com
  2. Google Code - http://code.google.com/hosting/
  3. SourceForge.net - http://sourceforge.net
  4. Subventurate - unfuddle - http://unfuddle.com
  5. Component Workshop - CodeSpaces - www.codespaces.com
  6. WildBit - beanstalk - http://beanstalkapp.com
  7. ...
Update:
Pomyślałem, że pozbieram także inne ciekawe serwisy hostingowe.
Na pierwszym miejscu hostingi dla ROR (Ruby oo Rails):
  1. Heroku - http://heroku.com
  2. ...

09 maja 2008

17-18.05.2008 - warszawska noc muzeów - zwiedzanie czas zacząć

Po raz piaty odbędzie się ogólnoeuropejska impreza z cyklu "NOC MUZEÓW". Mieszkam w stolicy, więc najbardziej interesuje mnie program przygotowany dla Warszawy, ale z tego co wiem, to Trójmiasto, także zamierza wziąć udział w promowaniu kultury.
Dla tych, którzy nie wiedzą, krótka informacja: Noc Muzeów to jedna noc (a właściwie późny wieczór - do 1:00) kiedy wszystkie muzea i podobne instytucje udostępniają swoje zbiory wszystkim zainteresowanym i co ważne nie odpłatnie. W tym roku impreza odbędzie się z 17-18 maja i rozpocznie się koncertem Urszuli Dudziak na Rynku Starego Miasta.
Szukając informacji o owym wydarzeniu znalazłem kilka stron WWW, jednak tylko ta z Aktivist była przygotowana profesjonalnie. Wystarczy spojrzeć na mapkę obok... bez komentarza. Zapraszam do przeczytania dokładnych informacji.
Tej nocy nie masz wymówki, że jest za drogo, albo nie masz czasu na kulturę...

Google rozwija nowe możliwości reklamy

Na internetowych łamach bloga Webstop znalazło się ciekawe podsumowanie wspólne inwestycji Google, Comcasta, Intel Capital i Time Warner Cable w WiMAXa. Warto przeczytać.
Według mnie sam pomysł wszechobecnego bezprzewodowego dostępu do internetu w USA nie jest nowy Google lansowało go już przez kilka miesięcy. Widać że w końcu potentatowi internetowego rynku reklamy udało się znaleźć właściwych partnerów, którzy sami zyskają, ale przede wszystkim zapewnią Google kolejne niezbadane możliwości reklamowania.

08 maja 2008

Google Reader - co jest źle zrobione, a czego mu potrzeba

Tak jak wspominałem w jednym z poprzednich postów od kilkunastu tygodniu korzystam z Google Reader jako czytnika wiadomości RSS i muszę przyznać, że jestem zadowolony. Mam jednak kilka uwag, czy też spostrzeżeń, które powinny zostać dopracowane.
1. Świetnie, że pojawiła się funkcja komentowania wiadomości RSS, tyle tylko, że po dodaniu notki ikona opcji nie zmienia swojego stanu, tak jak to jest np. zrobione z funkcją Share.
2. Wiadomości - share notes, powinno się dodawać jakoś bardziej intuicyjnie, tzn. po dodaniu pierwszej notki nie ma o tym informacji przy poście. Co prowadzi do tego, że nie można uaktualnić swojego wpisu, a po dodaniu drugiej notki dany post jest wyświetlany jako kolejne uaktualnienie.
3. Według mnie powinno się odróżnić katalogi od tagów, lub umożliwić określenie poziomu ważności danego tagu.
4. Przydała by się większa integracja z FeedBurnerem.
5. Zapewne wszyscy ucieszyliby się także z możliwości umieszczenia Adsense na stronie z udostępnionymi postami z wybranych kanałów RSS.

07 maja 2008

MyStock Beta - inwestowanie czas zacząć

Zbierałem się do tego opisu kilka tygodni i zawsze było coś ważniejszego. Takim sposobem będę chyba ostatnim, który opisze ten serwis jeszcze w trakcie beta testów. Ale skoro miałem zamiar to przecież mogę go zrealizować.
MyStock.pl - pierwszy w Polsce serwis społecznościowy dla drobnych inwestorów giełdowych i osób zainteresowanych giełdą. Jego pomysłodawcą jest grupa ludzi związana z Money.pl, którzy byli także odpowiedzialni za jego stworzenie. Według informacji jaka znalazła się na stronie Money.pl, MyStock.pl to odpowiedź na rosnące zainteresowanie internautów wymianą informacji związanych z inwestycjami na rynkach kapitałowych, czego dowodem są liczne internetowe fora dedykowane tej tematyce. Jednak serwis ten oferuje znacznie więcej niż typowe forum, jest jego rozwinięciem - poza integracją społeczności skupionej wokół wspólnego tematu, udostępnia użytkownikowi specjalne narzędzia, m.in. możliwość obserwacji aktywności innych użytkowników, wyszukiwanie osób o podobnym profilu, czy też śledzenie informacji na temat wybranych walorów. Najważniejsza jednak jest możliwość czytania analiz i opinii osób, które potrafią odnaleźć się w giełdowym gąszczu.

Funkcjonalność serwisu jest godna podziwu. Na pierwszej stronie mamy pewnego rodzaju Dahsboard, czyli zbiór wszystkich elementów portalu. Wśród nich wyróżnia się system newsów premiowanych w sposób znany wszystkim z digga lub wykopu, a także ranking najlepszych "analityków internetowych". Co ciekawe wszystkie elementy można lub przemieszczać lub zwijać do belki. Jako serwis społecznościowy MyStock oferuje także grupy znajomych, których można zapraszać manualnie (w trakcie przeglądania profili) lub korzystając z podpowiedzi serwisu w znalezieniu graczy podobnych do nas. Nie będę się dalej rozpisywać jaki to świetny serwis znalazłem, ale na prawdę jestem pod wrażeniem.
Poniżej jednak kilka uwag:
1. Przyjazna i szybka rejestracja w serwisie.
2. Łagodny interfejs, bez przeładowania, dużo światła.
3. Prędkość działania momentami nie zachwyca.
4. Niektóre z informacji mogłyby być wyświetlane czytelniejszą czcionką, np. Zapisywanie się do grupy.
5. Ciekawy pomysł dodawania newsów - głosowanie w stylu digg.
6. W profilu Ludzie brakuje wyświetlania informacji o zaproszeniu do MyStock. W dzisiejszych czasach, aż się prosi żeby zrobić choć coś podobnego na kształt tego co ma nasza-klasa.pl czy linkedin.com.
7. Cały portal ma działać na zasadzie punktów. Kto zdobędzie najwięcej ten będzie TopStockerem. Pytanie tylko czy ktoś będzie chciał się na tyle wysilać, żeby za darmo oceniać i prognozować... ja z chęcią będę stał z boku i obserwował.
8. Super - można zmieniać wygląd portalu przesuwając lub zwijając dane boxy. Jeden minus - nie można ich usunąć na stałe.
9. Raczej zbyt mało widoczne granice pomiędzy boxami. Podlew pod tytułami powinien być może trochę wyraźniejszy.
10. Programiści serwisu zadbali o bezpieczeństwo udostępnianych danych, nie tak jak to miało miejsce w naszej-klasie. Po tym widać, że portal tworzyła profesjonalna firma, a nie było to projekt na zaliczenie.
12. Portal wygląda minimalnie inaczej w Safari.

To tyle, serwis mimo że jest w fazie beta testów, to uważam za udany.

06 maja 2008

Społeczne wiadomości, czyli Google Reader z notatkami

Od kilkunastu tygodni nie przeszukuję stron dziesiątek portali, ale korzystam z klienta RSS. Chwilę zastanawiałem się nad tym, z którego korzystać i teraz mogę śmiało stwierdzić, że mój wybór był bardzo naturalny - chciałem mieć aplikację przenośną i działającą bez kłopotów, a tutaj jedynym kandydatem okazał się Google Reader. Początkowo nie mogłem się w nim odnaleźć, ale im dalej w las tym lepiej.
Większość stron, które odwiedzałem udostępniała swoje wiadomości przez RSS, tak więc skolekcjonowałem kilkadziesiąt kanałów i zacząłem eksplorację. Teraz po miesiącu dzięki temu rozwiązaniu zyskuję dużo czasu, bo wybieram tylko te wiadomości, które mnie na prawdę zainteresują. Jednak co ważne Google udostępniło w swoim kliencie kilka super ciekawych opcji, czy funkcji. Jedną z nich jest są Trendy (Trends), czyli okrojone statystyki, dzięki którym możesz dowiedzieć, się z jakich kanałów korzystasz najczęściej i ewentualnie wyeliminować te, które się nie sprawdziły. Innym, równie fajnym rozwiązaniem jest możliwość udostępnienia znajomym, czy ogólnie wszystkim internautom zbioru newsów, które ci się podobają. Ja korzystam z czegoś takiego. Mój zbiór możecie znaleźć po prawej stronie w sekcji Najciekawsze wiadomości. Jeśli natomiast chcielibyście poczytać wiadomości w przystępniejszej formie to zapraszam na adres mojej podstrony readera. Zmierzam do udostępnionej dzisiaj przez zespół pracujacy nad rozwojem Reader nowej funkcji. Umożliwia ona dodawanie notatek, czyli po prostu swoich komentarzy do udostępnianych wiadomości RSS. Możecie je zobaczyć po odwiedzeniu adresu, który przed momentem podałem. Według mnie jeszcze chwila i Reader będzie mógł zastąpić bloga:)

PS. Ludzie nie zawsze mają czas na pisanie notek na blogu, za to wiadomości w internecie przeglądaja codziennie. Dzięki nowej funkcji Google Readera będę się tak właśnie zachowywał. Komentarze do najciekaszych codziennych newsó będzie można znaleźć pod adresem mojej podstrony readera, a ciekawsze tematy znajdą miejsce an głównej stronie bloga.

Kurs akcji Cyfrowego Polsatu wzrósł w debiucie o 7,2 proc. - Bankier.pl

Kurs akcji Cyfrowego Polsatu wzrósł w debiucie o 7,2 proc.6.5.Warszawa (PAP)- Kurs akcji Cyfrowego Polsatu wzrósł we wtorek na giełdzie na otwarciu sesji w debiucie o 7,2 proc. do 13,47 zł. Wcześniej w ofercie publicznej cena papierów została ustalona na 12,5 zł.Łączna wartość oferty wyniosła 839 mln zł...
więcej czytaj na Bankier.pl, link poniżej
Kurs akcji Cyfrowego Polsatu wzrósł w debiucie o 7,2 proc. - Bankier.pl

Natomiast na koniec dnia spółka notowała trochę mniejszy wzrost 5.12%, przy 214 milionach obrotu. Ostateczna cena ustabilizowała się na poziomie
13.14
złotych. Warto także wspomnieć, że główny index GPW WIG wzrósł dzisiaj o 0.23%, tak więc zwyżka Cyfrowego Polsatu jest raczej zadowalająca.
Stworzone w programie przeglądarka Flock

05 maja 2008

SpringSource robi wiosenne porządki z Javą

W serwisie webhosting.pl ukazała się notka na temat nowego SpringSource Application Platform. Mimo niewielu konkretnych szczegółów zachęcam do jej przeczytania:
Firma deweloperska SpringSource wydała nową wersję serwera aplikacji Javy: SpringSource Application Platform. Oprogramowanie charakteryzuje się modularną budową i jest przeznaczone do obsługi systemów klasy Enterprise. Obecnie dostępne jest w wersji beta na licencji GNU GPL v. 3.Application Platform jest kompletnym środowiskiem uruchomieniowym i serwerowym, które integruje w sobie takie technologie, jak Spring Framework, Eclipse Equinox (zgodny z OSGi) i Apache Tomcat. Z racji tego, że Java jest rozwijana od wielu lat, obrosła ona w różne technologie... (więcej na Webhosting.pl)
SpringSource robi wiosenne porządki z Javą - Webhosting.pl - portal technologii internetowych

W momencie kiedy będę mieć więcej czasu sam przyjrzę się SpringSource i opublikuję swoje spostrzeżenia.
Stworzone w programie przeglądarka Flock

Co mnie dziwi: Warszawscy kierowcy

Długi weekend jak większość ludzi spędziłem na wyjazdowej majówce. Kierunek dla mnie był prosty - Mazury. Wyjeżdżałem w środę wieczorem i ledwo ją przeżyłem. Nie mogę tego zrozumieć, dlaczego kierowcy, którzy w stolicy jeżdżą przykładnie, wpuszczając się wzajemnie, na drogach poza Warszawą dostają trudnego do opisania szału np. wyprzedzanie na trzeciego, czwartek. Dokładniej o tym nie będę pisać, bo każdy wie o co chodzi. Stawiam jednak pytanie dlaczego tak się dzieje? Mała podpowiedź z mojej strony: po prostu w stolicy nie mają się przed kim popisać ich nowymi furami, a może w Wa-wie jezdzi się jak w klatce, a poza nią można się wyszaleć...

Stworzone w programie przeglądarka Flock

Cyfrowy Polsat zadebiutuje na GPW 6 maja - Bankier.pl

Akcje Cyfrowego Polsatu, największej polskiej platformy telewizji cyfrowej, zadebiutują na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 6 maja, podała spółka w komunikacie.Cena emisyjna wyniosła 12,5 zł, co oznacza, że wartość oferty wyniosła ok. 839 mln zł. Inwestorzy objęli 67,1 mln istniejących akcji należących do głównego udziałowca spółki - Polaris Finance, w tym inwestorzy indywidualni objęli 6,5 mln akcji a inwestorzy instytucjonalni w ramach oferty globalnej - 60,6 mln akcji.Początkowo Polaris zamierzał sprzedać do 75 mln akcji, dla których ustalono przedział cenowy na poziomie 10,8-13,8 zł...
więcej czytaj na portalu Bankier.pl - link poniżej.
Cyfrowy Polsat zadebiutuje na GPW 6 maja - Bankier.pl
Stworzone w programie przeglądarka Flock

Ashampoo Burning Studio 2008 - pełna licencja za darmo

Większość użytkowników Windows używa do nagrywania płyt najróżniejszych mutacji pakietu Nero zapominając o alternatywach takich jak chociażby Ashampoo Burning Studio. Piszę o tym, bo właśnie w sieci natknąłem się na jego pełną wersję, nieograniczoną ani czasowo, ani funkcjonalnie. Wystarczy pobrać program ze strony i postępować według informacji podawanych przez instalator. Po pierwszym uruchomieniu aplikacji wystarczy wybrać opcję, w której proponowana jest pełna wersja aplikacji. Następnie, na stronie www, która się otworzy należy wpisać adres e-mail i kliknąć na link w liście, który przyjdzie na skrzynkę. W drugim e-mailu przesłany zostanie właściwy kod aktywacyjny.

Moja aktywność w sieci

O mnie

Moje zdjęcie
Z wykształcenia programista, z zamiłowania pasjonat technologii internetowych, w pracy głównie jako redaktor i twórca wizerunku. Oprócz codziennego badania życia na Flaker, Twitter, Blip, prowadzi własną stronę www.webatech.pl o internecie i związanych z nim technologiach, w szczególności tych, które przedstawiają Google, Apple, Microsoft i Mozilla.