18 maja 2008

MojeTropy vs StumbleUpon vs Elefanta

W ferworze poszukiwań narzędzia, które udoskonaliłoby wyszukiwanie informacji w internecie natrafiłem na polski serwis (będący oczywiście jak większość Web2.0 w fazie beta testów) MojeTropy.pl. Zapewne ucieszyłbym się z niego jeszcze 3 lata temu, jednak dzisiaj jego funkcjonalność nie budzi już żadnych emocji. Więcej, jest po prostu wierną kopią tego co oferuje StumbleUpon i polska Elefanta (także klon StumbleUpon), z tym, że ubraną w inną grafikę. Zatem pytanie dla kogo jest tego typu serwis?
Odpowiedź znajdziemy na stronie: "Serwis MojeTropy.pl jest absolutnie dla wszystkich, którzy chcą spędzić pasjonujące chwile, tropiąc nowe ciekawe strony oraz nawiązując znajomości z Tropicielami podobnymi sobie." Mało konkretna, podobnie jak zalety: "Serwis MojeTropy.pl oferuje unikalny sposób poznawania podobnych sobie pasjonatów internetu oraz tropienia ciekawych stron: na podstawie opinii innych użytkowników, jak i samodzielnie, np. za pomocą naszej bazy Głębokich Tropów, czyli wstępnie ocenionych linków do ciekawych stron z całego świata". Oba wpisy pozostawiam bez komentarza, natomiast poniżej kilka cennych mam nadzieje uwag:
  1. gwiazdka - w trakcie tworzenia profilu oznaczenie gwiazdką opcji, które są widoczne dla wszystkich to oczywisty błąd informacyjny. Przyjęło się przecież, że to oznaczenie stosuje się do opisu pól, które muszą być wypełnione.
  2. dokładna data urodzenia - według mnie nie powinna być publiczna, bo to krok od poznania peselu.
  3. komunikatory - plus za to, że są. Pierwszy minus za to że nie ma webowego, który je integruje i pozwala rozmawiać w trakcie korzystania z serwisu. Drugi minus za to, że nie można sprawdzić kto ze znajomych z odpowiedniej sieci komunikatora jest już zapisany (tak jak w NK).
  4. toolbar - pasek dla IE, Firefoksa, a co mają zrobić użytkownicy Opery i Safari?
  5. niebieska czcionka na niebieskim tle? do tego tak mały font ze ledwo daje się odczytać.
  6. brak możliwości logowania przez SSL.
  7. toolbar2 - okno Ulubione w toolbarze to chyba powinno sie skalować...
  8. "Dodatek "MojeTropy" nie zostanie zainstalowany, ponieważ nie dostarcza bezpiecznych aktualizacji..." - co oznacza, że w FF3.0 nie działa.
Według mnie będzie im się ciężko przebić. Wszyscy, który mają korzystać, to używają już StumbleUpon lub Elefanty.

2 komentarze:

  1. Szanowny Panie Pawle

    Jesteśmy szczerze wdzięczni za zainteresowanie i kilka słów opinii, z którą z chęcią się zapoznaliśmy. Chcielibyśmy odnieść się do niej w dwóch płaszczyznach - ogólniejszej i bardziej konkretnej. Co do tej
    ostatniej - dziękujemy za słowa krytyki odnośnie różnych wizualno-funkcjonalnych elementów. Już niedługo może zapadnie decyzja o zmianie niektórych z nich, zgodnie z Pana sugestiami. Dodawanie, że obiektywna i uzasadniona ocena ludzi internetu jest dla nas nieoceniona, byłoby tu truizmem... :)

    Co do części ogólniejszej - to właściwie nasz komentarz chyba powinien być jeden: "niech wygra lepszy". To nasza dewiza w odniesieniu do stawianych prognoz powodzenia naszego projektu, w kontekście konkurencji. Mamy nadzieję, że naszą pracą powoli udowodnimy, że chcemy udostępnić naszym internautom narzędzie nie tylko ładnie opakowane (to oczywiście kwestia gustu), ale przede wszystkim użyteczne... Nam też brakowało takiego narzędzia - dlatego postanowiliśmy je stworzyć i zachęcić do wspólnej przygody. Czy zdołamy przekonać innych - niech czas rozsądzi.

    Jeszcze raz dziękujemy za ciekawą opinię i...
    zapraszamy do odwiedzin


    Z pozdrowieniami
    Zespół serwisu MojeTropy.pl

    Zostaw swój trop na... MojeTropy.pl
    Odkryj nowe strony internetu!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bym napisał tak:
    Mimo tego, że próbujecie stworzyć coś co przypomina serwisy StumbleUpon i Elefantę, to od tego drugiego jesteście znacznie lepsi, a do pierwszego dużo wam jeszcze brakuje.

    OdpowiedzUsuń

Moja aktywność w sieci

O mnie

Moje zdjęcie
Z wykształcenia programista, z zamiłowania pasjonat technologii internetowych, w pracy głównie jako redaktor i twórca wizerunku. Oprócz codziennego badania życia na Flaker, Twitter, Blip, prowadzi własną stronę www.webatech.pl o internecie i związanych z nim technologiach, w szczególności tych, które przedstawiają Google, Apple, Microsoft i Mozilla.