01 września 2008

trafi.net - nie straszny mu nawet Autobuser.pl

Kiedy na Antyweb ukazała się notka o serwisie Autobuser byłem pełen podziwu, że komuś chciało się przygotować na nowo wyszukiwarkę połączeń komunikacyjnych w Warszawie. Wynikało to z kilku spraw, jednak główną był fakt, że bazy ZTM-u nie są ogólnie dostępne i jeszcze nikomu nie udało się z nimi dogadać w celu ich udostępniania. Podejrzewam, że podobnie jest z twórcami Autobuser, którzy zapewne napisali własnego crawlera i import/exportera, który po pobraniu danych z ZTMu przez http przerzuca je do bazy Autobusera. Innej opcji nie widzę. Serwisu nie będę oceniać, bo o tym możecie przeczytać na Antywebie.

Idzie lepsze (ze wschodu)
Jednak chciałbym wspomnieć o innym, konkurencyjnym portalu. Mimo, tego, że także jest on w stadium Beta, to jest on już bardziej zaawansowany. Mowa o projekcie trafi.net tworzonym przez pewnego Litwina - tak, tak, gość z północnego wschodu zrobił wyszukiwarkę połączeń dla Warszawy. Co ciekawe oprócz naszej stolicy, w opcjach można wybrać także Wilno i Kaunas. Serwis dostępny jest w czterech językach: litewskim, angielskim, polskim i rosyjskim.

Wykonanie idealne
Po otwarciu strony, na pierwszym ekranie możemy wyszukać połączenie z jednego przystanku do drugiego określając godzinę przyjazdu na miejsce lub wyjazdu z miejsca gdzie się znajdujemy. Co ciekawe nie trzeba znać pełnych nazw przystanków, wystarczy wpisać początkowe litery, a poniżej pola wyświetlone zostaną stosowne podpowiedzi. Po wypełnieniu formularza i kliknięciu na przycisk Szukaj zostajemy przeniesieni do strony trybu zaawansowanego, gdzie wyświetlane są wszystkie informacje o połączeniu, które mogą nas zainteresować. Strona podzielona jest na trzy boxy. W pierwszym znajdziemy znane z początku wyszukiwania przystanki, a na drugiej tzw. Pilotowanie trasy, czyli rozkład połączeń, które pasują do wpisanych przez nas danych. Jeszcze niedawno trasę przejazdu można było podejrzeć na mapie Google, która znajduje się w trzecim boxie. W tym momencie opcja ta niestety nie działa i wyświetlana jest po prostu mapa Warszawy.

Nie tylko wyszukiwarka połączeń
W serwisie znajdziemy zarówno połączenia autobusowe, tramwajowe, a także rozkład metra i co ciekawe SKM. Oczywiście wszystkie te dane ze względu na łatwiejszy dostęp podzielone są na kilka kategorii: tramwaje, autobusy, podmiejskie, nocne, metro i skm. W każdym z nich znajdziemy interesujący nas środek transportu i godziny jego odjazdu z określonych przystanków.
Chciałbym nadmienić, że dostęp do danych odjazdów z przystanków jest zorganizowany wręcz w popisowy sposób i co ważniejsze po kliknięciu na wybraną godzinę na określonym przystanku, pokazuje się trasa razem z minutami przyjazdów na konkretne przystanki. Oprócz tego można oczywiście przeprowadzić wyszukiwanie po przystankach, a nie po numerach linii.Żeby zrozumieć, trzeba wypróbować.

3 komentarze:

  1. Ten serwis jest lepszy do tras może ale gorszy do konkretnych linii, trochę trzeba pogmerać by dostać to co ma się w autobuserze za jednym kliknięciem. Poza tym nie znam nazw przystanków, a Ty? No właśnie. Mapa jest w ym przypadku niezbędna, a w autobuserze działa jak dotąd z mniejszymi wypadkami(brak przystanku) bez zarzutu. Korzystam głownie po to by wiedzieć kiedy mam wyjsc z domu. I nie mam czasu gmerać po zakładkach. co inneo gdybym nie wiedziała jaksie dostać tam czy tam. Ale zazwyczaj wiem bez żadnych pomocy albo improwizuję po drodze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W tym momencie autobuser ma tą przewagę, że można na nim znaleźć konkretny przystanek po podaniu adresu. Nie potrzeba znać nazwy przystanku. Z kolei plusem trafi jest proste znalezienie połączenia, czyli coś co w autobuser jeszcze nie działa. Według mnie lepszym rozwiązaniem w tym momencie jest trafi:) nazwy przystanków w stolicy są w dużej mierze bardzo intuicyjne, a do tego wierze, ze autor strony przywróci niedługo pokazywanie trasy i przystanków na mapie. Działa to np. w wersji z Wilnem i co ciekawe według mnie wyświetlenie mapy z przystankami po podanym adresie, to dodanie jednej malutkiej funkcji:)

    OdpowiedzUsuń
  3. W Poznaniu działa podobny serwis pod adresem:
    http://www.jakdojade.pl także oparty na mapie Google.

    OdpowiedzUsuń

Moja aktywność w sieci

O mnie

Moje zdjęcie
Z wykształcenia programista, z zamiłowania pasjonat technologii internetowych, w pracy głównie jako redaktor i twórca wizerunku. Oprócz codziennego badania życia na Flaker, Twitter, Blip, prowadzi własną stronę www.webatech.pl o internecie i związanych z nim technologiach, w szczególności tych, które przedstawiają Google, Apple, Microsoft i Mozilla.