Google dystrybuuje przeglądarkę Chrome w trzech różnych kanałach: stable, beta i dev (jak zmienić jeden kanał na inny czytaj w poradniku). Jak łatwo się domyśleć najwięcej nowości pojawia się w wersji rozwojowej (dev). Jedną z nich jest możliwość instalacji i uruchamiania rozszerzeń (podobnych do tych z jakich korzysta Mozilla Firefox). Do tej pory, aby z niej skorzystać należało uruchomić Chrome’a (w wersji rozwojowej) z parametrem --extensions-enabled (o innych ciekawych parametrach przeczytasz w poradniku część 1 i część 2). Jednak od ostatniej wersji Chrome, Google zdecydował się na włączenie rozszerzeń domyślnie, jednocześnie ostrzegając by na razie nie instalować tych z niewiadomego pochodzenia. Jak na razie Google proponuje sprawdzenie działania mechanizmu na przykładowych rozszerzeniach, np. Subscribe in Feed Reader, czy Gmail Checker.
Jest to spowodowane nie tyle jednorazowym bezpieczeństwem, ile również wykorzystywaniem mechanizmu automatycznej aktualizacji za pomocą protokołu Omaha wykorzystywanego także przez Google Chrome. Dzięki niemu aktualizacje rozszerzenia będą się odbywać bez jakiejkolwiek ingerencji internauty.
Warto zaznaczyć, że dotychczas Google nie przygotował interfejsu instalacji rozszerzeń, w formie takiej jaką znamy chociażby z Firefoksa. Zatem chcąc zainstalować dodatkową funkcjonalność po prostu uruchamiamy stosowny plik. Natomiast usuwanie odbywa się poprzez konsolę uruchamianą wewnątrz Chrome po wpisaniu w pasku adresów "chrome://extensions/".
Takie zagranie oznacza duże zmiany i chęć promocji platformy rozszerzeń. Zatem być może niedługo doczekamy się kolejnego przeskoku w numeracji i wersją stabilną zostanie dotychczasowa beta, a nową betą dotychczasową dev. Nie nastąpi to jednak w przeciągu kilku tygodni, bo Google podał, że jest jeszcze sporo aktualizacji do wprowadzenia.
wiadomo już coś n/t jak tworzyć rozszerzenia ?
OdpowiedzUsuńA nie ma czasami już dostępnego API??
OdpowiedzUsuń