29 czerwca 2009

Moje pomysły na małe, fajne, ciekawe projekty

Kilka tygodni temu firma Kreativ i stojący na jej czele Rafał Agnieszczak wystartowali z inicjatywą Startup School ‘09. Za jej główny cel organizatorzy postawili sobie zebranie 15 dwuosobowych zespołów, którym przez trzy wakacyjne miesiące lipiec, sierpień i wrzesień będą pomagać przy tworzeniu startupów. Jednak, aby dostać się do pierwszej Szkoły Startupu trzeba było spełnić kilka wymogów. Po pierwsze w twoim teamie jedna osoba musi być studentem. Po drugie pomysł, który chcecie realizować musi się spodobać jury, które dokonuje selekcji. Po trzecie musisz wykazać się umiejętnościami, bo na naukę od zera nie będzie czasu. Start już 29 czerwca, więc lista została zamknięta już dawno temu. Teraz czas na kibicowanie.

W celu obustronnej promocji Rafał Agnieszczak razem z Grzegorzem Marczakiem z bloga-serwisu Antyweb.pl. przygotowali akcję, w ramach, której wybierany był pomysł, który miał zostać zrealizowany w czasie sesji Szkoły Startupu. Byłem tym szczęśliwcem, że jedna z czterech moich inwencji została zauważony i była poddana głosowaniu. Niestety, konkurencja okazała się poza zasięgiem i ostatecznie wybrane zostały dwa pomysły: wyszukiwarka przepisów kulinarnych na podstawie posiadanych składników" oraz "platforma korepetycji online", które zdobyły odpowiednio 251 i 260 głosów. Jak widać szły “web w web”.

Mój pomysł kalendarza z serialami zdobył 52 głosy. Uważam, że jest ciekawy i może się podobać, tak jak i moje pozostałe propozycje. Jednak ze względu na wieczny brak czasu, postanowiłem się nimi podzielić. Bez szczegółów, bo pomysł, to człowiek, który ma pewną ideę. Jeśli zatem chciałbyś zrealizować jedna z moich idei proszę o kontakt.

Pomysł 1: Webaplikacja do zarządzania wydatkami ogólnie domowymi.

W funkcjonalności serwisu widziałbym możliwość:
* integracji danych z bankami;
* dokonywania płatności przez bank, paypal i podobne;
* dostarczanie faktur elektronicznych i informacji przez firmy zewnętrzne np.  dostawców energii, gazu, wody, telekomunikacji;
* ręcznie wpisywanie otrzymanych faktur i paragonów sklepowych;
* bakcup paragonów i faktur.

Pomysł 2: Baza danych firm, o których mówi się w internecie

Dzięki niej internauci tworzący informacje mogli, by korzystać z widżetów, podobnych do tych, które ma u siebie sieć XCrunch, a dokładniej http://www.crunchbase.com/widget/. Jest wiele firm polskich, o których się pisze, do tego grona można również dodać startupy.

Pomysł 3: Strona lekko społecznościowa z serialami TV.

Seriale telewizyjne mają wielu fanów wśród internautów. Jednak w internecie nie ma zbyt wielu stron, które doskonale informowałyby o tym, kiedy dany serial jest transmitowany, czy to na HBO, Comedy Central, czy stacjach amerykańskich. Chciałbym zrobić właśnie taką stronę, kalendarz (coś podobnego do http://www.pogdesign.co.uk/cat/), który dodatkowo mógłby być rozpowszechniany przez widżety, czy aplikacje na popularne serwisy mobilne. Do każdego z odcinków istniałby opis, jednak można byłoby do niego dodawać swoje opinie, a także linki do stron, gdzie można znaleźć więcej informacji, czy też innych materiałów wideo. Każdy użytkownik mógłby tworzyć swój profil (powiązany tylko z loginem i hasłem, bez e-maili i innych informacji), w którym wybierałby swoje ulubione seriale. Dzięki temu mógłby stworzyć własny mały widget na swoją stronę, czy też ustawić przypominanie o kolejnych odcinkach. Poza tym widziałbym wiele innych ciekawych funkcjonalności, ale strona ma być przede wszystkim prosta w obsłudze.

Pomysł 4: Nauka języka przez fiszki

Ficzery serwisu:
* możliwość wprowadzania własnych słówek, których chcemy się nauczyć;
* dostępność fiszek w wielu różnych kursach językowych (np. angielski biznesowy i prawniczy);
* aplikacja mobilna pozwalająca na naukę w dowolnym czasie;
* płatność za dogrywanie kursów;
* pokazywanie postępów w nauce z możliwością wyeksportowania fajnego widżeta informującego znajomych o naszych dokonaniach;
* możliwość wygenerowania własnego widżeta, podsstrony serwisu, gdzie internauci udostępnialiby kursy stworzone własnoręcznie.

To tyle, jeśli coś Cie zainteresowało i jesteś gotowy podjąć trud pracy czekam pod adresem volfen@gmail.com, na GTalk volfen@gmail.com. Możesz mnie także znaleźć na flakerze , FB i innych serwisach.

26 czerwca 2009

Warszawa 3D w Google Earth

Od dzisiaj w programie Google Earth mieszkańcy Warszawy będą mogli zobaczyć swoje miasto w wersji 3D. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, dla którego na tak dużą skalę uruchomiona została taka warstwa informacyjna. Jednak Google już teraz zapowiada, że w najbliższym czasie w trój wymiarze dostępne będą również inne miasta. Mają tego dokonać nie tylko programiści pracujący dla Google, ale także i użytkownicy, którzy, jak ma nadzieję Google, będą samodzielnie tworzyć budynki w Google SketchUP.

warszawa1 
Tymczasem Warszawa już teraz dołączyła do międzynarodowego towarzystwa miast, które już mają swoje modele 3D. Wśród nich znajdują się np. San Francisco, Nowy Jork, Monachium, Zurich, czy Tokyo.

Aby uruchomić widok 3D wystarczy zaznaczyć odpowiednią listę w lewym dolnym rogu – Budynki 3D.

warszawa2

24 czerwca 2009

Dlaczego HTC Magic w Polsce nie jest tak magiczny jak za granicą

htc_magicHTC Magic nazywany wcześniej G2 od 15 czerwca jest dostępny w sieci Orange dla klientów indywidualnych i biznesowych. Jednak oprócz osób zainteresowanych nikt nie wie o istnieniu tego modelu. Dziwi mnie fakt, że tak duży i doświadczony operator jakim wydaje się być Orange na fali rosnącej popularności smartfonów z Androidem nie zainwestował w promocję modelu. Nie mówię nawet o bilbordach na ulicach, czy reklamie w telewizji, ale o tym, by chociaż na własnej stronie zajawić pojawienie się nowego smartfona, który jak spojrzeć za zachodnią granicę, bije rekordy popularności (niedawno znaleźć można było informację o sprzedaży 1 mln. urządzeń). W tym postępowaniu dziwię się, również firmie HTC, która podpisała taką umową, która nie zapewnia, im wystarczającej sprzedaży.

A może to ja się mylę i HTC Magic sprzedaje się, jak świeże bułeczki albo chociażby, tak jak Era G1 w ubiegłym roku? Niestety, do takich danych nie każdy ma dostęp. Z chęcią zatem oczekuję kolejnych telefonów wyposażonych w Androida. W erze na bank coś się znajdzie (obstawiam Samsunga), ale może włodarze Play również postaraliby się o ciekawy model wywołujący nie małe emocje.

Swoją drogą ciekawe, czy iPhone 3GS pojawi się tylko w Erze i Orange, czy może także i w innych sieciach?

22 czerwca 2009

Po co aktualizować iPhoneOS?

20081015-IMG_4495

Oprócz wszystkich znanych i nieznanych funkcji jakie udostępnione zostały w najnowszej wersji iPhoneOS 3.0, Apple umieściło szereg poprawek związanych z bezpieczeństwem używania telefonu i poprawą stabilności. Jeśli zatem nie przekonują Cię nowe “ficzery”, to przynajmniej weź pod uwagę, że po aktualizacji twój iPhone może się mniej zawieszać i działać wydajniej.

W iPhoneOS 3.0 dołączonych zostało 46 poprawek bezpieczeństwa. Najwięcej z nich poświęcone zostało silnikowi WebKit, odpowiadającemu m.in. za wyświetlanie stron w Mobile Safari. Od teraz mobilna przeglądarka nie będzie się zawieszać po wejściu na strony z niebezpiecznym kodem i tym samym uniemożliwi reset urządzenia, czy aplikacji.

Poprawiono również samo Safari, które dotychczas po usunięciu historii, tak na prawdę nie kasowało jej z dysku twardego. W programie Mail (Poczta) usunięto błąd powodujący automatyczne inicjowanie połączenia głosowego, a także dodano opcję umożliwiającą określenie, czy zewnętrzne pliki graficzne wyświetlane w e-mailach mają być ładowane. Zmianie poddano także funkcję odpowiadającą za wyświetlanie plików PNG, które mogło powodować błędy. Jeśli rozpatrujemy błędy w otwieraniu dokumentów, to warto także wspomnieć o module CoreGraphics, który zaktualizowano tak, żeby nie zawieszał się przy otwieraniu plików PDF z niebezpiecznym kodem.

Inne aktualizacje bezpieczeństwa dotyczą m.in. kodeka MPEG4-Video, Telefonowanie, Profile, Libxml, IPSec.

19 czerwca 2009

Palm Pre i sprawa iTunes

Apple wydało właśnie oświadczenie, w którym zapewnia, że nie będzie wspierać nieautoryzowanych urządzeń (czytaj Palm Pre) korzystających się z iTunes. Dla przypomnienia nowy smartfon Palma synchronizuje się z aplikacją Apple i przedstawia się jak iPod 1.0.

Odpowiedź Palma była natychmiastowa. John Paczkowski (czy polskie nazwiska w największych firmach USA to przypadek?) poinformował Palm wydał oświadczenie, w którym poinformował, że użytkownicy będą mieć wybór i będą mogli pozostać przy wersji, która bez problemów współpracuje z Pre. Ja mógłbym dodać, że Palm zapewne rozważa możliwość zmiany w firmware swojej słuchawki. W pewnym momencie może dojść zatem do przepychanki. Apple będzie aktualizować iTunes’a, a Palm wydawać nowe oprogramowanie do Pre. W efekcie powinno to doprowadzić do otwarcia App Store na inne platformy, co jednak na tym etapie wydaje się sprawą mocno kontrowersyjną, bo Apple nigdy niczego nie otworzył, choć trzeba przyznać, że umożliwił instalację Windowsów na Macach z Intelami.

Według mnie zamiast przepychanek na których Apple mocno straci powinno nawiązać kontrolowaną współpracę z Palmem i zapobiec utracie na wizerunku. Idąc dalej, trochę futurystycznie, widziałbym otwarty sklep nie tylko z muzyką, ale i aplikacjami i programy z AppStore działające np. na Pre. Nie wydaje się to nie możliwe, szczególnie jeśli porównamy konfigurację obydwu urządzeń i zobaczymy, że każde z nich działa pod kontrolą tego samego procesora i składa się praktycznie z takich samych podzespołów.

18 czerwca 2009

Czy iPhone 3GS będzie kosztował 12,5 tys. złotych?

Na stronach operatora PTC Era przez chwilę pojawił się cennik nowego iPhone'a 3GS. Nie do końca wiadomo (podważa to błąd jaki wkradł się do informacji o przyznanej paczce danych), czy dane na nim opublikowane były zgodne z prawdą, ale jeśli tak, to kwoty jakie trzeba zapłacić za nową słuchawkę są astronomiczne.
Za najtańszą wersję 16GB przy abonamencie za 95 złotych trzeba by było zapłacić 1300 złotych, co w przeliczeniu całościowym dałoby 3579 złotych. Na najdroższą ofertę trzeba by było w ciągu 36 miesięcy, łącznie z zakupem wydać 12519 złotych. Jak widać jeśli komuś brakuje kosztów to może się skusi.
Pozostaje pytanie, czy to jest prawdziwy cennik, czy musimy jeszcze na niego poczekać. Poniżej tabela z wyliczeniami.
Abonament 95 zł 195 zł 345 zł
Minuty/SMSy 150/450 350/1050 800/2400
Paczka danych 0,5GB (1GB) 2GB (4GB) 5GB (10GB)
Stawki za minutę 0,59 0,49 0,49
Cena 16GB 24/36 msc. 1299/899 zł 499/99 zł 99/1 zł
Cena 32GB 24/36 msc. 1499/1299 zł 899/499 zł 199/99 zł
Suma za iPhone 16GB 24/36 3579/4319 zł 5179/7119 zł 8379/12421 zł
Suma za iPhone 32GB 24/36 3779/4719 zł 5579/7519 zł 8479/12519 zł

17 czerwca 2009

Podsumowanie konkursu StartupSchool i Antyweb

Jako, że byłem czynnym uczestnikiem konkursu startupów, jaki odbył się w miniony weekend na Antywebie, to chciałbym go w kilku słowach podsumować.

Po pierwsze organizatorom należą się gratulację za pomysł i formułę. Mimo faktu, że wielu internautów nie wierzyło (co widać w komentarzach), że ktoś będzie się w stanie podzielić pomysłem na swój startup, za jedynie 5% z jego późniejszych udziałów, to po pierwszych kilku opisach projektów ich liczba zaczęła rosnąć lawinowo. Jestem zdania, że zadziałała psychika i nikt nie chciał, żeby ktoś inny ubiegł go z jego własnym pomysłem. W ten sposób udało się zebrać ponad 200, lepszych lub gorszych propozycji, z których Grzegorz Marczak (Antyweb) i Rafał Agnieszczak (StartupSchool.pl) wybrali 19 ich zdaniem wyróżniających się. Moim zdaniem na liście były także ciekawsze pozycje.

Ostatecznie wygrały dwa projekty "wyszukiwarka przepisów kulinarnych na podstawie posiadanych składników" oraz "platforma korepetycji online", które zdobyły odpowiednio 251 i 260 głosów. Mój pomysł na aplikację dla maniaków seriali telewizyjnych zdobył 52 głosy i znalazł się na 11 pozycji. Uważam to za całkiem dobrą pozycję zważywszy, że niestety nie przyłożyłem się do opisu, który reklamował by moją stronę.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę, na słabe zabezpieczenia ankiety. Jedna z osób została zdyskwalifikowana, a nie do końca wiadomo jak sprawa wyglądała w przypadku innych pomysłów. Niestety można było także dopuścić się sabotażu i w ten sposób wyeliminować konkurencję z gry. To nieczyste zagrania, których możliwość powinna zostać ograniczona do minimum. Mam nadzieję, że tak będzie następnym razem. 
Tymczasem dziękuję za fajną zabawę. Jeśli jednak ktoś chciałby wspomóc mnie w realizacji, jednego z moich pomysłów to zapraszam do kontaktu. Tutaj szerszy opis jednego z nich.

PS. Pierwszy wpis za pomocą Windows Live Writera.

16 czerwca 2009

PSP, Nitendo, iPhone 3G S, czy iPod game?

Jaka jest w tym momencie najlepsza przenośna konsola do gier? Od ubiegłego poniedziałku odpowiedź wydaje się całkiem prosta - Apple iPhone 3G S, który został zaprezentowany szerszej publiczności na konfernecji WWDC 09.

Na jakiej podstawie można wysnuć takie wnioski? Wystarczy bliżej przyjrzeć się specyfikacji iPhone'a, która wyciekła od operatora sieci T-Mobile. Sprawdziły się zapowiedzi Apple, że nowy iPhone będzie dwa razy szybszy od poprzedniej wersji. Trzecia wersja smartfona Apple'a została wyposażona w zupełnie nową jednostkę obliczeniową taktowaną częstotliwością 600Mhz (poprzednio 412Mhz) i chipset odpowiadający za renderowanie grafiki, zwiększona została również pojemność pamięci RAM z 128MB na 256MB (czyli o 100% !). Nie mniej ważne są nowe pojemności dysku twardego, które kształtują się teraz od 16 do 32 GB (poprzednio 8 i 16GB). Dzięki nim aplikacje i tym samym gry będą mogły zajmować więcej miejsca, a co za tym idzie będą mogły być bardziej efektowne. Parametry te zamierzają wykorzystać producenci gier m.in. The Sims 3 i Myst.


Kolejnym argumentem za tym, że iPhone może być doskonałą konsolą przenośną jest kontroler. W sieci pojawiają się spekulacje na temat zewnętrznego urządzenia-kontrolera w postaci clipa zakładanego z dwóch stron telefonu, które sprawi, że w końcu sterowanie w grach będzie się mogło odbywać bez przeszkód. Możliwość taka powstała po publikacji iPhoneOS 3.0, który pozwala na współpracę systemu z urządzeniami zewnętrznymi, także np. ciśnieniomierzem. Czy jednak doczekamy się takiego kontrolera jaki został pokazany w ubiegłym roku? Trudno powiedzieć, najlepiej, żeby Apple samo przygotowało takie urządzenie.

Może się zatem wydawać, że Jobs mógłby niedługo zaprezentować zupełnie nowy produkt, bazujący na iPhone/iPod Touch, który byłoby tak na prawdę przenośna konsolą do gier. Wystarczyłoby np. dodać startowy pakiet gier, sprzedawać urządzenie w opcji 32GB i sukces murowany. Pytanie czy Apple zamierza agresywnie wejść na rynek konsol, czy sprzedaż gier jest tylko jedną z podstawowych form zysku. Jednak w Cupertino na pewno wiedzą, że liczbą sprzedanych do tej pory iPhone'ów/iPodó Touch dogonili Sony PSP, a do Nintendo brakuje im jeszcze raz tyle.

12 czerwca 2009

Czas na startup - wspólna akcja AntyWeb i Startupschool.pl

Grzegorz Marczak z AntyWeba przyłączył się do akcji Rafała Agnieszczaka – startupschool.pl. Wspólnie na internetowych łamach bloga zorganizowali konkurs, w którym należało podać przepis na swój startup. Wygraną jest jego darmowa realizacja i 5% przyszłych udziałów. W pierwszym etapie podanych zostało ponad 200 pomysłów, z którego Grzegorz i Rafał wybrali 19 ich zdaniem najlepszych. Będą one walczyć o zdobycie pierwszej nagrody. Głosowanie trwa do 15 czerwca.
Mój jeden z 4 pomysłów znalazł się na 12 miejscu, dlatego zachęcam do głosowania na niego.

Poniżej szerszy opis mojego pomysłu "Strona lekko społecznościowa z serialami TV".
Seriale telewizyjne mają wielu fanów wśród internautów. Jednak w internecie nie ma zbyt wielu stron, które doskonale informowałyby o tym kiedy dany serial jest transmitowany, czy to na HBO, Comedy Central, czy stacjach amerykańskich. Chciałbym zrobić właśnie taką stronę, kalendarz (coś podobnego do http://www.pogdesign.co.uk/cat/), który dodatkowo mógłby być rozpowszechniany przez widgety, czy aplikacje na popularne serwisy mobilne. Do każdego z odcinków istniałby opis, jednak można byłoby do niego dodawać swoje opinie, a także linki do stron gdzie można znaleźć więcej informacji, czy też innych materiałów wideo. Każdy użytkownik mógłby tworzyć swój profil (powiązany tylko z loginem i hasłem, bez e-maili i innych informacji), w którym wybierałby swoje ulubione seriale. Dzięki temu mógłby stworzyć własny mały widget na swoją stronę, czy też ustawić przypominanie o kolejnych odcinkach. Poza tym widziałbym wiele innych ciekawych funkcjonalności, ale strona ma być przede wszystkim prosta w obsłudze.
Zachęcam do głosowania w duchu wyborczym na listę numer 12:)

A na koniec raz jeszcze w formie skróconej:

Strona lekko społecznościowa z serialami TV
W funkcjonalności widziałbym kalendarz z opisami i informacjami o serialach, dodatkowo widgety na strony WWW, aplikacja na iPhone’a, Androida + możliwość dodawania do każdego z odcinków linków kierujących do dowolnych ;) stron Coś ala http://www.pogdesign.co.uk/cat/ tylko lepiej i w wielu językach.

11 czerwca 2009

Odp: Potencjał zakupowy nowego iPhone'a 3GS jest niewielki

Na blogu Przemysława Pająka przeczytałem notkę na temat nowego iPhone'a 3GS i jego potencjału sprzedaży. Nie zgadam się z nią w 99% procentach. Poniżej moja odpowiedź (dlatego warto także przeczytać artykuł):

Autor wpisu sugeruje, że nikt nie będzie chciał kupować nowego iPhone'a ze względu na jego cenę. Po pierwsze rynek smartfonów nie jest nasycony i będą się one jeszcze sprzedawać, co potwierdzają premiery coraz to nowych telefonów. Nie jest wcale powiedziane, że nowego iPhone'a mają kupować tylko ci, którzy już go mają, bo to byłby bezsens. Autor pisze również, że nie będzie się opłacało wydawać 2000 złotych na telefon. A jak jest teraz? tyle przecież właśnie kosztuje bez abonamentu 3G i jakoś zdarzają się przypadki jego kupna.

Przemysław Pająk porusza także sprawę aktualizacji. Co do iPodów Touch to się zgadzm, powinni też udostępniać je za darmo, ale co do zwykłych iPodów? Przecież praktycznie co roku jest nowy model, myślę, że ich oprogramowanie nie jest w 100% kompatybilne wstecz. Skłaniał bym się raczej ku temu, że Apple robi nowe iPody po to, żeby ludzie je kupowali, a nie dlatego, że oni je kupują bo chcą nowy software.

W końcu dochodzimy do sprawy wyglądu. Autor zarzuca Apple, że nowy model nie różni się wyglądem od poprzedniego. Pytanie tylko po co zmieniać coś, skoro się dobrze sprzedaje? Według mnie nie ma potrzeby. Pisze także o małym przyroście mocy procesora i że użytkownik i tak jej nie odczuje. Ja myślę, że będzie zgoła inaczej. Użytkownicy odczują "moc" nowego iPhone'a, bo dzięki niej będą mogli grać w fajniejsze i bardziej wydajne gry i będą mogli korzystać z bardziej wymagających aplikacji. Tutaj chodziło właśnie o ten fakt, a nie o działanie systemu, bo ten jak wiemy funkcjonuje dobrze.

Do tego przeglądanie stron przez WiFi przez 9 godzin w porównaniu do 6 to wzrost o 1/3 a to dużo. Podobnie jest ze słuchaniem muzyki z 24h na 30h. To parametry, które na prawdę użytkownik zauważy. Co do aparatu to należy wspomnieć m.in. autofocusie, a to już czyni z niego całkiem fajny aparat i... nie ma być on wykorzystany zamiast lustrzanek Canona i Nikona, ma być właśnie aparatem do szybkich i niespodziewanych zdjęć.

Na dzień dzisiejszy to tyle moich przemyśleń, myślę że iPhone 3GS będzie się sprzedawać nie gorzej niż poprzednik.

10 czerwca 2009

Budowanie pozycji w internecie, a kradzież danych i jej wykrywanie

Od kilku miesięcy korzystam z udogodnień serwisu FairShare. Za jego pomocą można śledzić wykorzystanie tekstów z dowolnej (w domyśle własnej) strony, czy bloga . Gdy ktoś skopiuje tekst i umieści go na własnej witrynie zostaniemy o tym fakcie poinformowani przez prywatny kanał RSS.

Własnie w ten sposób dowiedziałem się ostatnio, że android.com.pl kradnie treści z mojego bloga i umieszcza je na serwerze sissyrecords.pl i portal.pycia.com wplatając w zdania link do swojego serwisu. W ten sposób buduje odwołania do swojej strony zyskując pozycję w Google. Po interwencji w portalu dowiedziałem się, że jest to sprawka zewnętrznej firmy, która zajmuje się optymalizacją pozycji w Google. Jeśli to prawda, to firma ma ciekawy sposób działania. Nie chciałbym być w ich skórze jak kiedyś przez przypadek skopiują kontent jakiegoś prawnika.

W każdym razie sprawa wydaje się zakończona. Na stronie http://www.sissyrecords.pl/2009/05/29/htc-magic-orange/ możecie zobaczyć co zostało z oryginalnego posta. Czy nie powinienem dochodzić czasami jakiejś formy odszkodowania, np. darmowej reklamie w serwisie o Androidzie. Co o tym sądzicie?

03 czerwca 2009

Czy już czas na e-wybory?

Czas ostatnich dni powinien być szczególny dla wszystkich Polaków, bo własnie obchodzimy 20 rocznicę pierwszych wolnych wyborów, które odbyły się w 1989 roku, kiedy Polską rządziła tylko jedna partia, zależna od naszego wschodniego sąsiada. Ja niestety ze względu na swój młody wiek (miałem wtedy tylko 8 lat) nie pamiętam zbyt wielu szczegółów, ale dzięki współcześnie działającym i niezależnym mediom jestem w stanie poznać atmosferę tamtych dni.
Przypadkiem składa się, że już w najbliższą niedzielę tj. 7 czerwca będziemy brać udział w innym ważnym głosowaniu, jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego. Dla przypomnienia, to już drugie w naszej karierze jako członka Unii Europejskiej. Niestety nadal nie można oddać głosu za pośrednictwem jednego z najważniejszych i najszybciej rozwijających się mediów tzn. internetu. Możemy już wysyłać PITy i wykonywać wiele skomplikowanych zadań, jednak odpowiedniej platformy do wysyłania zgłoszeń na kandydatów nadal nie ma. Być może należało by stworzyć system niezależny, gotowy do wdrożenia w każdym kraju europejskim. Dzięki temu tak upragniona frekwencja byłaby znacznie wyższa, a i świadomość obywateli zwiększyła by się.
W zamian prawdziwych/standardowych wyborów możemy jednak wziąć udział w e-głosowaniu przygotowanym przez przez Stowarzyszenie Polska Młodych we współpracy z dziennikiem "Metro", Grupą Adewb, Fundacją FOR i portalem Nasza Klasa. Dzięki tej akcji internauci będą mogli wybrać nie kandydatów, ale najważniejsze cele jakie trzeba zrealizować w naszym kraju. Z puli wielu propozycji niezależni eksperci wybrali pięć, z których my musimy wybrać najważniejszy.
Wybory będą trwać jutro od 6:00 do 18:00, rejestracja będzie możliwa do 14:00, a już o 18:30 poznamy wyniki.

  1. Reforma systemu edukacji - nauczanie zasad współpracy, kształtowanie postaw otwartości i zaufania oraz nowoczesne metody kształcenia
  2. Stworzenie silnych centrów naukowo-innowacyjnych
  3. Realna demokracja, wolny rynek, Polska państwem prawa, mechanizmy gwarantujące ochronę praw człowieka i obywatela
  4. Rozwój infrastruktury drogowej ,kolejowej, lotniczej i energetycznej
  5. Polityka prorodzinna - zachęcanie pracodawców, by zatrudniali kobiety; powszechny dostęp do żłobków i przedszkoli; brak konieczności wyboru - sukces zawodowy czy dziecko; prorodzinny system podatkowy
Zapraszam do wzięcia udziału i pokazania jaką rzeszę ludzi, my internauci stanowimy - www.e-glosowanie.org. Pokażmy, że już czas na e-wybory!

02 czerwca 2009

Aktualizacja w polskim serwisie map Google!


Do ten pory korzystaliśmy ze spolonizowanej wersji amerykańskiej. Jednak Google postanowiło wystartować z projektem, który ma na celu odświeżenie wszystkich swoich serwisów mapowych. Wśród nich znalazła się również polska wersja.

Nowa odsłona charakteryzuje się m.in. odświeżonym logo (teraz każdy kraj także ma swoje własne), a także nowymi opcjami. Jedną z niech jest sugerowanie trasy, dzięki któremu można szybko sprawdzić alternatywne połączenia. Domyslnie Google proponuje najszybszą trasę.

Nie jestem pewien odnośnie zakładki Moje mapy, ale mam wrażenie, że w niej również pojawiły się nowe opcje. W każdym razie każdą z map można teraz zapisywać mapy, współtworzyć je ze znajomymi lub je im udostępniać. Można na nie także nakładaj takie elementy, jak zdjęcia, prognozy pogody lub sieci komunikacji miejskiej. A i najważniejsze, żeby odwiedzić serwis mapowy Google można teraz używać adresu mapy.google.pl.

Nie wiem czy wspominałem wcześniej, ale dane do map dostarcza oprócz panoramy firm polski serwis gastronauci.pl.

01 czerwca 2009

Sylvia Plath i jej poezja

Dzisiaj trochę prywatnie. Moja żona obroniła dzisiaj pracę magisterską pt."The Problem with Self in Selected Works of Sylvia Plath" na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Neofilologii w Instytucie Anglistyki. Chciałbym jej gorąco pogratulować nie tylko zwycięstwa, czyli zdobycia tytułu, ale również wytrwałości jaką wykazała się na polu walki.

Raz jeszcze gratulacje pani magister.

Moja aktywność w sieci

O mnie

Moje zdjęcie
Z wykształcenia programista, z zamiłowania pasjonat technologii internetowych, w pracy głównie jako redaktor i twórca wizerunku. Oprócz codziennego badania życia na Flaker, Twitter, Blip, prowadzi własną stronę www.webatech.pl o internecie i związanych z nim technologiach, w szczególności tych, które przedstawiają Google, Apple, Microsoft i Mozilla.