28 listopada 2008

Przestoje w Allegro

Co kilka tygodni w moim czytniku RSS-ów pojawia się notka od Allegro informująca o problemach bądź przerwie technicznej. W związku z faktem, że sytuacja powtarza się dość często postanowiłem zliczyć czas owych problemów z jakimi boryka się największy w Polsce portal aukcyjny. Liczby, które według mnie są wręcz ogromne, mówią same za siebie.

Trudności w dostępie:
* Informujemy, że 12 sierpnia od godziny 00:09 do 00:16 występowały trudności w dostępie do serwisu = 7 minut
* Informujemy, że 30 sierpnia, w godzinach 22:54-23:03, występowały problemy w dostępie do serwisu = 9 minut
* Informujemy, że 3 września miały miejsce trudności w dostępie do serwisu. Problemy występowały w godzinach 20:53-21:36, a także 22:30-23:25 = 42 + 45 = 97 minut
* Informujemy, że 4 września od godziny 20:48 do 21:31 występowały trudności w dostępie do serwisu = 43 minuty
* Informujemy, że 7 września od godziny 21:01 do 21:30 występowały trudności w dostępie do serwisu = 29 minut
* Informujemy, że 16 września miały miejsce trudności w dostępie do serwisu. Problemy występowały w godzinach 15:01-18:05 oraz 18:55-20:04 = 3h 4 minuty + 1h 9 minut = 4h 13 minut
* Informujemy, że 17 września, w godzinach 20:28-22:28, występowały problemy w dostępie do serwisu = 2h
* Informujemy, że w niedzielę 2 listopada między godziną 12:12 a 12:25 występowały trudności z korzystaniem z serwisu = 13 minut
* Informujemy, że 11 listopada między 03:01 a 03:11 oraz między 07:46 a 08:10 Użytkownicy mieli problemy z zalogowaniem się do serwisu = 10 minut + 24 minuty = 34 minuty
* Informujemy, że 13 listopada od godziny 20:34 do godziny 20:44 występowały problemy z zalogowaniem się do serwisu = 10 minut
* Informujemy, że 15 listopada od godziny 17:30 do 18:19 występowały trudności w dostępie do serwisu = 49 minut

co łącznie daje 729 minut czyli 12 godzin i 15 minut 9 minut!

Przerwy techniczne:
* Informujemy, że w nocy z wtorku na środę (8/9 lipca) serwis Allegro będzie niedostępny z powodu przerwy technicznej. Przerwa potrwa od godziny 1:00 do 1:15 = 15 minut.
* Informujemy, że w nocy z soboty na niedzielę (25/26października) serwis Allegro będzie niedostępny z powodu przerwy technicznej. Przerwa potrwa 2:00 do 3:30 = 90 minut.
* Informujemy, że w nocy z poniedziałku na wtorek (3/4 listopada) serwis Allegro będzie niedostępny z powodu przerwy technicznej. Przerwa potrwa od godziny 2:00 do 5:00 = 180 minut.

co łącznie daje 285 minut!

Myślałem, że firmy tego pokroju dbają zarówno o swoje interesy, jak i pieniądze internautów. Widać jednak, że Allegro ma problemy, nie wiem może z infrastrukturą, może błędami w kodzie. Może warto byłoby pomyśleć nad serwerami wirtualnymi. Często mówi się, że profesjonalny serwis może sobie pozwolić na kilka minut niedostępności w całym roku, a tutaj mówimy o godzinach - dane zostały policzone tylko od 8 lipca, czyli od połowy roku, można zatem przypuszczać, że czasy przestoju są dwa razy dłuższe.

Co równie ciekawe w ramach rekompensaty aukcje, które kończą się w czasie trwania problemów z dostępem do serwisu są wydłużane o 24 godziny - według mnie nie jest to na rękę wystawiającym aukcje, bo jeśli ktoś oczekuje, że aukcja skończy się o 13, to powinno to nastąpić tyle minut później ile czasu trwała awaria. Być może wynika to z faktu, że nikt nie napisał skryptu, który by to robił i po prostu wszystkie aukcje są traktowane jednakowo.