06 marca 2009

AulaPolska 33 - krótkie podsumowanie

Wczoraj miałem przyjemność po raz drugi uczestniczyć w spotkaniu pasjonatów internetu i reklamy, czyli AuliPolskiej (tutaj podziękowania dla organizatorów, którzy przygotowują imprezę i po niej dzielą się ze słuchaczami pizzą ).

Odniosłem wrażenie, że poziom wczorajszej auli był trochę wyższy niż poprzedniego spotkania. Dodatkowo organizacyjnie wyglądało to znacznie lepiej (może poza światłami przy wyświetlanym obrazie, które mi akurat przeszkadzają). Moją największą uwagę w czwartkowym wieczorze przykuła prezentacja Pawła Rutkowskiego związanego z projektem PolarRose.
W jego ramach został zaprojektowany i stworzony algorytm rozpoznawania twarzy (nie tylko wyszukiwania na obrazach), dzięki któremu można szybko porównywać twarze ze sobą. Co ciekawe w ramach jego zastosowania można przeszukiwać duże bazy danych 10GB w czasie rzeczywistym. Innym ficzerem PolarRose jest m.in. możliwość szybkiego nauczenia programu rozpoznawania innych obiektów, oczywiście po podaniu wzorca. W ramach tej prezentacji padło dużo pytań, ale mi urodziło się jeszcze jedno, czy PolarRose weryfikuje dane wprowadzane przez internautów. W projekcie udało się także stworzyć plugin, który umożliwia matchowanie osób do zdjęć.

Pozostałe prezentacje były równie ciekawe, więc po przygotowaniu materiału wideo zachęcam do ich obejrzenia. Chciałbym dorzucić jeszcze słowo do AppStore o którym mówił Artur Kurasinski:
Podobno są plany uruchomienia AppStore dla aplikacji dla OSX-a.
Większa skala dystrybucji aplikacji jest w przypadku systemów Windows np. teraz Seven. Wystarczy zrobić jakiś „czyściciel rejestru” i sprzedaż gwarantowana. Wszyscy mają sklepy, tak więc Microsoft może przygotuje lepszą wersję swojego dla systemów Windows. Aaaaaa - już jest Windows Marketplace.

O dokładnym rozkładzie spotkania można przeczytać na stronie AulaPolska.

4 komentarze:

  1. Anonimowy3:52 PM

    A w RSSach znowu jest cudowny medalik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No cóż bywa, mam nadzieję, że nikomu nie przeszkadza.

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy2:58 PM

    @volfen: Polar Rose nie "moderuje" danych wprowadzanych przez uzytkowników. Zdecydowaliśmy że jedna osoba może być różnie nazwana przez użytkowników. Naprzyklad: Nicolas Cage lub Nicholas Kim Coppola - obie nazwy sa poprawne. Nie zauwazylismy jednak naduzyc przy nazywaniu - jezeli takie sie pojawia mozemy szybko dodac prosty kawalek kodu ktory bedzie "promowal" najczesciej uzywana nazwe.

    OdpowiedzUsuń
  4. Promowanie najczęściej używanej nazwy to całkiem sensowne rozwiązanie. Popieram.

    OdpowiedzUsuń

Moja aktywność w sieci

O mnie

Moje zdjęcie
Z wykształcenia programista, z zamiłowania pasjonat technologii internetowych, w pracy głównie jako redaktor i twórca wizerunku. Oprócz codziennego badania życia na Flaker, Twitter, Blip, prowadzi własną stronę www.webatech.pl o internecie i związanych z nim technologiach, w szczególności tych, które przedstawiają Google, Apple, Microsoft i Mozilla.